Litteraturtidsskriftet Hvedekorn har, nu magasinet er skiftet til Rosinante, også fået nyt website, hvedekorn.dk.
Siden som sådan kan man sige både godt og skidt og midt-imellem om, men med dens opståen har Hvedekorn også oprettet en liste over ‘Vigtig poesi 2010′. Og her, på denne liste, står ‘Hovedpersonen’. Oven i købet øverst, men det skyldes nu nok, at Andersen kommer før så meget andet i alfabetet.
Listen rummer også 2010-udgivelser af Ursula Ankjær Olsen, Pia Juul, Eske K. Mathiesen, Sternberg, Arenas antologi over Polsk poesi (som jeg har omtalt kort her) og Laus Strandby Nielsen (som jeg har omtalt her), i alt 24 bøger.
Korn-redaktør Bukdahl (formoder jeg) har også produceret en liste over vigtig poesi, læseanbefalinger for 2009. Den indeholder 51 bud på god poesi fra sidste år, så der er plads til en del udvidelse af årets anbefalelsesværdige – dog ikke mere end, at selskabet da kan regnes for pænt eksklusivt.
Bukdahl anmeldte forøvrigt selv ‘Hovedpersonen – ganske, ganske pænt – i Weekendavisen i maj måned. Se evt. mit resumé af anmeldelsen her.










Lars Bukdahl
3 måned(er)s siden
Hey Frederik og dine læsere!
Den nye Hvedekorn-hjemmeside er, skylder jeg at sige, ikke færdig før på fredag, hvor den har officiel og glitrende premiere på sin gode, gamle adresse hvedekorn.dk – men jeg lover, at Hovedpersonen bliver stående på vigtiglisten!
kh red. Lars
bjerreandersen
3 måned(er)s siden
Nårh, så er det måske for tidligt at dømme over udseendet. Men Tekstur burde gemme deres igangværende projekter lidt bedre, hvis det ikke er meningen, de skal kunne ses. Jeg fandt det gennem den Google Alert jeg (selvoptaget) har på mit navn…og jeg ved, at mindst én anden blogger Twitter også har fundet frem til siden af egen drift.
Men hurra for Hvedekorn, der altså får nyt site i 90 årsgave!
f